Jaké zdivo zvolit pro pasivní a téměř nulový dům? II. část - akumulace, vzduchotěsnost, závěr.

Vše pokročilé, co potřebujete vědět: akumulace, vzduchotěsnost, doporučení.

V prvním díle článku jsme probrali základní vlastnosti tvárnic pro zdění pasivních domů. Pro každý dům je důležitá statika i akustika. Ale pro pasivní dům můžou být potřeba i jiné vlastnosti. Pojďme se na ně podívat.

Vzduchotěsnost

Jedná se o jediný parametr, o kterém se u standardních budov nemluví. Čím více je totiž dutin v samotných tvárnicích, tím může být menší vzduchotěsnost stavby, pokud se stavba dobře neohlídá. Pórobetonové tvárnice jsou v tomto ohledu nejlepší, neobsahují dutiny a póry nejsou propojené. Možná jste o tom nevěděli, ale vápenopískové zdivo v sobě nějaké dutiny přece jen má. Přesto je však v praxi poměrně vzduchotěsné. Nejhorší je v tomto ohledu keramické zdivo, které je plné dutin. I když se s tímto zdivem pasivní dům dá postavit, musí být provedení vzduchotěsné roviny nadmíru dokonalé.

Pórobetonové zdivo nemá dutiny, proto je poměrně vzduchotěsné a nedá s v tomto směru udělat mnoho chyb. (Pasivní dům Velké Pavlovice - TECTOR ateliér)


"Hlavní vzduchotěsnou rovinu u zděných domů tvoří vnitřní omítka. Pokud se provede všude a pečlivě, vzduchotěsnost dosáhneme u všech typů tvárnic."

Fenomén jménem tepelná akumulace

Největší objemovou hmotnost a tedy akumulaci má vápenopískové zdivo, nejmenší pak pórobetonové zdivo. Pasivní domy se vyznačují stabilním vnitřním prostředím a vyrovnanou teplotou. Přestože by tomu chtělo spousta stavebníků a odborníků věřit, typ a objemová hmotnost zdiva nehrají z tohoto pohledu až tak zásadní roli. V zimě je kvůli stabilní teplotě efekt vysoké akumulace téměř zanedbatelný. V létě zde malý vliv existuje, jde ale pouze o řády půl stupňů Celsia.

Proveditelnost

Nejlépe se staví s pórobetonem. Je lehký, dobře se řeže, dobře se seká. Existují i pórobetonové tvárnice s vyšší pevností, které se u pasivních domů často používají. Jsou těžší a tvrdší, spoléhat se na ruční řezání by nebylo vhodné. Keramické zdivo je obvyklá sázka na jistotu, pracuje se s ním poměrně dobře. Naopak vápenopískové zdivo je extrémně tvrdé a těžké, řezání a zdění s ním je rozhodně nejnáročnější. Připravené dutiny v podobě elektrokanálků ne vždy fungují, drážkování se nezbavíte.

Vápenopískové zdivo je "těžší" na realizaci, ale zvládnout se dá. (Pasivní dům u Brna - TECTOR ateliér)


Tepelný most od paty zdiva

Zděné domy mají oproti dřevostavbám jednu nevýhodu. Tvárnice vytvářejí první řadou zdiva tepelný most. Tepelné ztráty všemi stěnami a příčkami na desce základů můžou dosahovat extrémně velkých hodnot. U pórobetonového zdiva nejsou až tak velké, u vápenopískového zdiva jsou naopak velmi vysoké a nejsou slučitelné s pasivním domem. Zde se omezuje tepelný most náhradou první řady tvárnic drahým pěnosklem anebo paradoxně levnějším pórobetonem. Zajímavý problém je u keramického zdiva. To má sice dobrou izolační schopnost, ale jenom v kolmém směru na cihlu. Neplatí to u první řady tvárnic, kde je směr tepelného toku ve směru svislých dutin.


Výrazné tepelné ztráty a deformace teplotního pole v patě vápenopískového zdiva bez přerušení tepelného mostu. (Pasivní dům u Prahy - výpočet tepelného mostu pro cizího projektanta)


Cena

Vápenopískové a keramické zdivo je v podobné základní cenové hladině. Pórobetonové zdivo je asi o 30 - 40 % dražší. Zdivo ale tvoří pouze velmi malou část rozpočtu stavby, odhadem asi okolo 6-8 % z celkové ceny. Je proto vhodné překonat špatnou domněnku, že cena zdiva určuje cenu domu. Co se týče jednovrstvých cihel se zateplením, jejich cena se pohybuje na více než 3 násobku zmíněné základní ceny. Sice ušetříme za zateplení, ale realizace zdiva musí být bezchybná a zdivo potřebuje atypickou venkovní tepelně izolační omítku.

Vysypávání první řady keramických dutinových tvárnic izolačním perlitem. Ekonomické řešení, které omezuje tepelný most od základů. (Pasivní dům Uherské Hradiště - TECTOR ateliér)


"Superhacky" na omezení tepelného mostu od paty zdiva existují. Poradí vám zkušený projektant s praxí.


Doporučení pro každého na závěr

Máte z toho zamotanou hlavu? Řešení není až tak složité, věřte svému zkušenému projektantovi a také svému srdci.

  • Chcete masivní stavbu, dobrou akustiku a akumulaci stavby? => zvolte vápenopískové zdivo, i když ta akumulace vám možná až tak nepomůže.
  • Chcete stavět příjemně a racionálně, možná svépomocně, drobné nedostatky v akustice neřešíte? => zvolte pórobetonové zdivo, na akustické příčky můžete zvolit těžší cihly, například vápenopísek.
  • Nemůžete si pomoct, cihla a stěna musí mít jenom a pouze červenou barvu? => zvolte keramické zdivo, na vzduchotěsnosti si dejte opravdu extrémně záležet!
  • Nemůžete si pomoct, chcete jednovrstvé zdivo bez zateplení? => chce to opravdu kvalitní projekt a zkušeného projektanta, bude zde hodně náročných detailů, něco se možná ušetří, ale moc to nebude

Ať už budete stavět z čehokoliv, když se budete držet standardních požadavků a norem s důrazným přihlédnutím na vzduchotěsnost, dopadne to dobře. Vězte, že budete časem řešit spíše zpracování a festovnost vaší kuchyně a obkladaček v koupelně, než materiál stěn vašeho domu.