Jaké zdivo zvolit pro pasivní a téměř nulový dům? - I. část.
Vše co potřebujete vědět: tepelné vlastnosti, akustika, vzduchotěsnost.
Má smysl se zabývat otázkou, jakou cihlu použijete pro svůj nový plánovaný dům? Jsou nějaké rozdíly mezi zdivem klasického a pasivního domu? Jedna dobrá zpráva na úvod: pasivní dům můžete postavit téměř z čehokoliv. Ani náhodou to však neznamená, že jsou materiály zcela zaměnitelné. Jako klient můžete preferovat určitý materiál, váš projektant tak bude pracovat se specifickými vlastnostmi daného materiálu zdiva. Článek se věnuje pouze nejčastějším typům zdiva používaném v našich podmínkách. Mimochodem - pojem cihla je již zastaralý, dnes se používá pojem tvárnice.
Typy zdiva a tvárnic
Keramické tvárnice
- mají historicky nejdelší tradici
- v současnosti jsou vylehčené dutinami, tvarově jsou spíše méně přesné
- staticky jsou poměrně únosné
- tepelná vodivost je spíše průměrná
- cena je poměrně nízká
Pasivní dům z keramického zdiva - Uherské Hradiště - TECTOR ateliér.
Pórobetonové tvárnice
- jedná se o napěněný lehký beton
- staticky jsou méně únosné, existují však i varianty s vyšší únosností a hmotností
- tepelná vodivost je nízká
- cena je oproti ostatním zdivům o něco vyšší
Pasivní dům z pórobetonového zdiva - blízko Zlína - TECTOR ateliér.
Vápenopískové tvárnice
- lisované tvárnice z vápna a písku, uprostřed vylehčené kanálky
- staticky jsou velmi únosné
- ale jsou také i velmi tepelně vodivé
- cena je podobná jako u keramického zdiva
Pasivní dům z vápenopískového zdiva - poblíž Brna - TECTOR ateliér.
Jednovrstvé zdivo vs. zdivo s venkovním zateplením
Debaty o tomto můžou být nekonečné avšak je pravdou, že samostatné zdivo s vnějším zateplením je sázka na jistotu. Stěna má větší variabilitu a může se více optimalizovat. Jednovrstevné tvárnice jsou sice jako takové téměř dokonalé, ale v systému celého domu fungují často problematicky. V detailech a napojeních na obálce budovy pak vznikají kompromisy a jejich výsledkem je buď horší izolace, nebo horší statika stavby. Jednovrstevné zdivo neodpouští chyby.
Zateplené jednovrstvé tvárnice s minerální izolací v dutinách.
Tepelná izolace
Keramické a pórobetonové zdivo sice tepelně izoluje, ale v kontextu pasivního domu je to stále velmi nedostatečné. Tyto typy zdiva zateplujeme cca 240 - 260 mm izolace s průměrnou izolační schopností (např. bílý polystyren). Vápenopískové zdivo je tepelně velmi vodivé (srovnatelné s betonem), zateplujeme ho tedy cca 30 cm tepelné izolace.
Statika a tloušťka stěny
Pro všechny výše uvedené materiály bude vyhovovat zdivo o tloušťce 250 mm s následujícími výjimkami. U vápenopískového zdiva můžeme, po pečlivém uvážení, pracovat s nosnými stěnami o tloušťce 175 mm. Naopak je tomu u pórobetonového zdiva, které je zase méně únosné. Přestože použijeme variantu s vysokou únosností, nemusí v místech s mimořádným zatížením dostačovat. Tento problém se řeší například použitím vápenopískového zdiva.
"Tloušťka zdiva a zateplení se u pasivního domu pohybuje okolo 500 mm. Navyšováním síly zdiva zvýšíme tloušťky stěny nad akceptovatelnou úroveň, ale přitom nezlepšíme izolační schopnost stěny. Proto je vhodné zdivo maximálně 250 mm."
Vápenopískové zdivo 250 mm udrží i 4 podlaží, můžeme vidět dutiny uvnitř tvárnice - pasivní dům u Prahy - TECTOR ateliér.
Akustické vlastnosti
Rozdíly v akustických vlastnostech materiálů jsou poměrně značné. Nejlepší vlastnosti a vzduchovou neprůzvučnost má vápenopískové zdivo. Příčky 115 mm mezi místnostmi jsou plně vyhovující a komfortní. Keramické zdivo dosahuje průměrných a očekávatelných hodnot. Nejhorší vlastnosti má pórobetonové zdivo. Ani příčky o tloušťce 150 mm nemusí být v domě mezi pokoji pocitově pohodlné. Pro zlepšení akustiky je vhodné pórobeton kombinovat s vápenopískovým zdivem.